OBS (znane ustawienia budzące wątpliwości)

Podstawowe i mało znaczące, ale jednak najczęstsze błędy popełniane w poradnikach dotyczących ustawień OBS (dotyczy streamowania przy niskim bitrate np. do 6000kbps na Twitch) zmniejszające jakość wideo przy grach dynamicznych (dużo ruchu na ekranie, dużo szczegółów jak np. trawa, liście).

Lanchos – koncentruje się niepotrzebnie na tak drobnych szczgółach że żeby je zachować enkoder zabiera bitrate do ich zachowania z całej ogólnej jakości obrazu.

Max obraz: Dla Twitach FullHD / 6000kbps – Bicubic. Dlatego jest on domyślny.

Look-ahead i B-Farames na 4 – warte zachodu jedynie przy grach o statycznym obrazie (Craft The World, karcianki), efekt podobnie jak Lanchos zabiera dla siebie zbyt dużo cennego bitrate i w efekcie jest gorzej przy dynamicznych scenach.

Max obraz: Dla Twitach FullHD / 6000kbps – Look-ahead – off i B-Frames na 2

Efekty te jednak są świetne przy video powiedzmy powyżej 10000/25000/50000 kbps jak stosuje się przy nagrywaniu video na dysk. Wtedy jest na to „miejsce”, lub w grach o skromnej grafice bądź statycznych scenach. Twitchowe zaledwie 6000 kbps przy FullHD lepiej zaoszczędzić na ogólną i uniwersalną / podstawową jakość video. Dotyczy streamowanie FullHD / 6000kbps z użyciem H.264 (Twitch) i gier o skomplikowanej grafice (roślinność, efekty cząsteczkowe, dużo ruchu i efektów specjalnych). Nie dotyczy streamowania na Youtube z wysokim bitrate bądź z użyciem enkodera AV1 lub nagrywanie na dysk przy bardzo wysokich wartościach bitrate.

Dodaj komentarz