Commodore i C64 (oznaczenia) – nie dajcie się nabrać

Prawa do używania logo i nazwy Commodore i C64 zostały wręcz „rozdrapane” po tym jak po bankructwa firmy nikt nie zauważył że logo wraz z nazwą jest do wykupienia za śmieszne pieniądze. Kilku cwaniaczków jednak zauważyło w tym interes i szybko zalegalizowało prawa do marki. Ich intencje są bardzo niejasne.

Tej sprawy nie należy wiązać z marką AMIGA – to dziś zupełnie inne prawa niż marka Commodore. Tak samo Kickstart (hardwarowy BIOS) Workbench czy AMIGAOS należą często do innych podmiotów. O ile wokół świata AMIGI sprawa jest nieco bardziej spójna i faktycznie coś się dzieje w prawdziwym sprzęcie i sofcie (ale i tak często nie bez sporów prawnych) o tyle przy C64 jest totalny bajzel nastawiony na ludzką naiwność i produkowanie bubli oznaczonych tym historycznym logiem.
Materiał tylko dla najcierpliwszych fanów retro (ekstremalnie szczegółowo opisujący obecną sytuację). Film dotyczy wyłącznie nazwy i logo Commodore/C64 (nie AMIGA).

New World i RTX 3xxx (JTC) – nikt nie wie o co chodzi

Ciężko jest znaleźć jednogłośnie winowajcę ostatnich problemów ludzi/graczy. Przyjmując za standard że firmy technologiczne zdają sobie sprawę że 99% ludzi nic nie kuma w otaczającej ich technologii, bezpieczniej jest wymienić im sprzęt niż ryzykować utratę opinii w mediach które są oczywiście w większości też nierzetelne, prowadzone przez ludzi po szkołach humanistycznych, bo standardowy nawet entuzjasta komputerowy często zatrzymuje się w wiedzy o komputerach na linii komputery sprzęt / elektronika, napięcie, natężenie, elementy elektroniczne – tutaj płynnie zmienia się „ocean wiedzy” i wchodzimy w świat zarezerwowany dla elektroników. Z tego prawdopodobnie powodu taki chaos powstał bez konkretnych informacji. Elektronika to wśród szerokiej populacji (nawet prasy branżowej) to raczej nadal „wiedza tajemna”.
Myślę że na rozwiązanie co się tutaj wyrabia przyjdzie nam poczekać po analizach prawdziwych specjalistów.

AKTUALIZACJA 22 LIPCA 2021: Amazon Games wydał nowe oświadczenie na temat New World i ostatnich obaw związanych z kartami graficznymi, ogłaszając łatkę ograniczającą liczbę klatek na sekundę na ekranie menu MMO.

W oświadczeniu Amazon powiedział, że otrzymał „kilka” raportów o graczach korzystających z wysokowydajnych kart graficznych, którzy doświadczali awarii sprzętu podczas grania w New World.

„New World wykonuje standardowe wywołania DirectX zgodnie z interfejsem API Windows. Nie zaobserwowaliśmy żadnych oznak szeroko rozpowszechnionych problemów z 3090, ani w wersji beta, ani podczas naszych wielomiesięcznych testów alfa” – kontynuuje oświadczenie.

„Zamknięta beta New World jest bezpieczna. Aby jeszcze bardziej uspokoić graczy, wdrożymy dzisiaj łatkę, która ogranicza liczbę klatek na sekundę na ekranie naszego menu. Jesteśmy wdzięczni za wsparcie, jakie New World otrzymuje od graczy z całego świata , i będzie słuchać ich opinii przez cały okres beta i później”.

Czy Polska jest potęgą intelektualną (zabawa)?

Ten przykład niech was zachęci do zrobienia własnych mini-badań na inne tematy takie jak internet, edukacja, dostęp do wody pitnej, zanieczyszczenie czy przestępczość.

Dzisiaj zabawimy się w trochę w amatorski lecz i tak wiele mówiący sposób. Czy nasze społeczeństwo aktywnie uczestniczy w rozwoju tego świata? Jak wygląda nasza edukacja? Kim jesteśmy? Oczywiście robimy to dla czystej zabawy w jakiś prosty sposób (nie jestem „przeca” naukowcem). Sprawdźmy liczbę artykułów na wikipedii…

Podstawowy ranking międzyjęzykowy Wikipedia 2021 (oto pierwsze 30 miejsc na… 321)

Pełna lista 321 języków tutaj.